Zaměstnanci přímé péče Domova pro seniory Centrin se v roce 2016 zúčastnili základního kurzu konceptu Bazální stimulace. Na začátku měsíce května 2023 absolvovali další pracovníci základní kurz bazální stimulace podle Prof. Dr. FRÖHLICHA. V rámci zkvalitňování poskytovaných služeb jsme si stanovili cíl, zapojení Bazální stimulace do každodenní péče o naše uživatele. Pevně věříme, že ve spolupráci s rodinnými příslušníky a díky dalším školením se nám tohoto cíle podaří dosáhnout.
Smyslem Bazální stimulace je co nejdéle udržet soběstačnost uživatelů v rámci jejich možností a schopností, což významně ovlivňuje kvalitu života.
Bazální stimulace (dále jen BS) se především uplatňuje v péči o osoby, které trpí demencí, a ulehčuje jim navázání odpovídající komunikace s nimi. Cílenou stimulací uložených vzpomínek lze znovu aktivovat mozkovou činnost, a tím podporovat vnímání, komunikaci a hybnost uživatelů. Prostřednictvím konceptu BS lze u neklidných a agresivních osob navodit zklidnění, umožnit jim orientovat se v prostoru, denní době a aktivizovat je ke smysluplným aktivitám. Používáním BS lze docílit výrazného poklesu negativních prvků chování spojených s demencí a výrazně snížit riziko pádu nebo jiných zranění.
Desatero bazální stimulace
Přivítejte se a rozlučte se s uživatelem, pokud možno vždy stejnými slovy.
Při oslovení se dotyčného vždy dotkněte na stejném místě.
Hovořte zřetelně, jasně a ne příliš rychle.
Nezvyšujte hlas, mluvte přirozeným tónem.
Dbejte, aby tón vašeho hlasu, vaše mimika a gestikulace odpovídaly významu vašich slov.
Při rozhovoru s uživatelem používejte takovou formu komunikace, na kterou byl zvyklý.
Nepoužívejte v řeči zdrobněliny.
Nehovořte s více osobami najednou.
Při komunikaci s uživatelem se pokuste redukovat rušivý zvuk okolního prostředí.
Umožněte uživateli reagovat na vaše slova.
Iniciální dotek
Iniciální dotek je důležitým prvkem bazální stimulace. Místo iniciálního doteku je viditelně napsáno u lůžka uživatele. Dotek by měli používat všichni, kteří k uživateli přichází, pokaždé při zahájení a ukončení rozhovoru nebo jiné činnosti s uživatelem. Dotek je potřeba vždy provázet slovy.
Bazální stimulace se skládá z léčebných postupů, jejichž cílem je přizpůsobit se aktuální životní situaci uživatele a poskytnout mu vhodnou a odpovídající podporu v kognitivní, pohybové a komunikační oblasti. Stimulace jednotlivých lidských smyslů posiluje uvědomování si svého těla, jeho hranic, ale také sebe sama. Lidský mozek si uchovává své životní návyky a cílenou stimulací uložených vzpomínek lze znovu aktivovat jeho činnost.
Prvky základní stimulace:
somatické – tělesné podněty (doteky, masáže, aj.) pomáhají uživateli vnímat vlastní tělo;
vestibulární – pomáhají s orientací uživatele v prostoru a uvědomování si své vlastní polohy v něm;
vibrační – pomáhá vnímat vibrace a chvění lidského hlasu;
Prvky nástavbové stimulace:
optické – stimulace zrakového ústrojí, předkládání známých podnětů v kontrastních barvách uživateli;
auditivní – stimulace sluchového ústrojí, uživateli se pouštějí jeho oblíbené a známé zvuky;
orální – oblíbené tekutiny a potraviny stimulují receptory chuti;
taktilně-haptické – zaměřené na osvojování manipulace s předměty (hmat, dotyk);
olfaktorické – stimulace čichovými podněty (vůněmi a pachy).
Službu vybavujeme stále novými pomůckami, kterými můžeme uspokojit i ty náročnější potřeby uživatelů. Nově pořízenou pomůckou – kaleido virtuálními brýlemi, umožníme uživateli sledovat a vnímat jakýkoli obraz spojený se zvukem. Můžeme tak uživateli i trvale upoutanému na lůžku umožnit vnímat (zrakem, sluchem) např. přírodu, zvířata, turistické zajímavosti a pamětihodnosti jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Uživatelé mají možnost pomocí video hovorů nebo fotografií zaslaných rodinou, být v kontaktu se svými blízkými.
TIP pro rodinné příslušníky a přátele
Při nástupu do našeho zařízení můžete sociální pracovnici nebo klíčovému pracovníkovi sdělit, jaké má váš blízký a náš nový uživatel oblíbené vůně, jídlo, hudbu, barvu a zvyklosti v péči o vlastní osobu (stravování, hygiena, denní režim) apod., tyto informace nám pomohou při tvorbě individuálního plánu péče a taktéž odpovídajícího plánu bazální stimulace.
auditivní stimulace - video hovor s rodinou přes tablet
olfaktorické stimulace 1 - čichové
olfaktorické stimulace 2 - čichové
optické stimulace - brýle kaleido
optické stimulace 2 - brýle kaleido
taktilně-haptické stimulace - dotek
taktilně-haptické stimulace - dotek / somatické stimulace
taktilně-haptické stimulace - hmat
vestibulární stimulace - hippoterapie
auditivní stimulace - poslech
orální stimulace