Pošlete vzkaz příběhem 2022

Cílem projektu Pošlete vzkaz příběhem je sbírání příběhů našich seniorů a následné propojení seniorů s mladšími generacemi. Příběhy by měly obsahovat poselství, životní zkušenost nebo životní moudro, které chce senior předat dále. Přejeme si, aby příběhy našich seniorů byly slyšet. V neposlední řadě chceme seniory motivovat ke kreativní a smysluplné aktivitě. Centrin Zruč nad Sázavou: autor příběhu - Lubomír Stavinoha, 90 let, ZDE Centrin Praha: autor příběhu - Jana Pěnkavová, 80 let, ZDE

 

Zručský adventní běh 2021

Zruč nad Sázavou, 2021 - Zručský adventní běh je skvělá myšlenka, jak motivovat rodiny i jednotlivce k pohybu během tohoto celkově náročného, ale přece krásného období. „Vytáhnout“ je z kolotoče a konzumního charakteru Vánoc, kdy se každý snaží, aby měl napečeno co nejvíce druhů cukroví, dostatek dárků pod stromeček a naklidil své domácnosti. Ale nejen to, je to také skvělá myšlenka, jak podpořit dobrou věc či splnit přání. Například v loňském roce se splnilo přání občanů mít na naší krásné cyklostezce pítko, které v letním období osvěží běžce, bruslaře, cyklisty ale i ostatní návštěvníky. Když mě oslovil hlavní organizátor běhu Ing.Petr Dubjak, že by rádi touto cestou letos splnili přání některému ze seniorů, ihned jsem věděla, že by bylo skvělé dát hromadný dárek všem našim babičkám a dědečkům, kterým se u nás v domově snažíme nahradit jejich domácí prostředí všemi možnými silami a prostředky. Vyprávěla jsem mu o jejich přáních, která jsou v naprosté většině již nehmotného charakteru, zážitek, to je to pravé, co ještě od života chtějí. A jelikož vím, že většina z nich měla doma zvířátko, na které byli zvyklí a které jim dělalo radost, cíl byl jasný. Canisterapie – terapie psem, je něco, co se musí zažít. Kdo doma pejska máte, víte, jak šťastní jste, když Vás vítá při příchodu, když Vám podá tlapku, když zavrtí ocáskem. A tak nějak probíhá i tato činnost. Viděla jsem tolik rozzářených očí a krásných emocí, když nás navštíví pejsek, který je speciálně cvičený a dokáže potěšit několik seniorů najednou, i ty, kteří jsou již upoutáni na lůžko. A tak slovo dalo slovo a bylo rozhodnuto. Organizátorům se v sobotu 11.12.2021 při druhém ročníku tohoto běhu díky velké účasti běžců podařilo vybrat naprosto úžasnou částku, která našim seniorům umožní potěšit se pejsky hned několikrát. Navázali jsme kontakt s firmou Pes – partner, která se touto činností zabývá a jsme připraveni od nového roku toto realizovat právě díky finanční podpoře z adventního běhu. Dovolte, abych jménem našich seniorů i vedení našeho domova velmi poděkovala všem zúčastněným za splnění přání, které, jak věřím, bude pro naše uživatele tím nejkrásnějším dárkem a já i moji kolegové budeme opět mít možnost vidět v jejich očích tu radost a emoce, které dokážou vykouzlit domácí mazlíčci. Přejeme všem krásné prožití vánočních svátků a v celém příštím roce pevné zdraví, štěstí a mnoho úspěchů. Lenka Vladyková, vedoucí aktivizace DS Centrin CZ

1642603091231  IMG 20210914 102327

Mezigenerační setkávání

Zruč nad Sázavou, 2021 - V rámci projektu mezigeneračního setkávání se stále snažíme udržovat s dětmi ze spřátelených mateřských školek kontakt alespoň na dálku, proto se každý měsíc snažíme účastnit tzv. měsíční aktivity, při které vyrábíme pohádkové postavičky. A právě tato naše snaha a píle byla oceněna a my si toho velmi vážíme. Děkujeme naší paní koordinátorce i celému projektu!

IMG 20210415 112805  IMG 20210415 113946  IMG 20210415 112817 

Montessori Kladno, z.s.

Unhošť, 2019 - Studenti základní školy Montessori Kladno, z.s. nám darovali výtěžek sbírky v hodnotě 4.075,- Kč na pomůcky pro aktivizaci uživatelů v domově Centrin na adrese Tyršovo nám. 211, Unhošť, 273 51. Těšíme se, až vybrané pomůcky, kterými se stal kroket, velké domino a aroma difuzér vyzkoušíme s dětmi v praxi.

Plníme přání seniorům

Praha, 2018 - Plníme přání seniorům je iniciativa společnosti Sodexo, která se ve spolupráci se svými partnery snaží podporovat aktivní stáří a naplňuje tužby a sny seniorů. I my jsme měli jedno přání - uspořádat výlet do Karlových Varů. Přání se nám díky vyhlašovateli projektu, který přispívá poměrnou finanční částkou, ale také díky dobrým lidem z celé České republiky ještě letos splní. Všem, kteří nás podpořili, ze srdce děkujeme!

alt

Aktivní Kladno daruje

Unhošť, 2018 - Studenti kladenského gymnázia nám slavnostně předali šek v hodnotě 15.500,- Kč, díky kterému jsme mohli pořídit pomůcky, které zpestří naše aktivity. Jedná se například o reproduktor s mikrofonem, abychom na kulturních akcích a besedách lépe slyšeli, tkalcovský stav, abychom stále pilně tvořili, a pomůcky na procvičování paměti a řeči, abychom i my zůstali stálými studenty. Další finance nám zůstávají na kulturní akce, kterých není nikdo dost. Děkujeme studentům, kteří svou pilnou prací (prodejem knih, hudebním vystoupením, prodejem občerstvení aj.) přispěli ke kvalitnímu trávení našeho volného času.

alt   alt

Sbíráme víčka pro Ládíčka

Domovy registrovaného poskytovatele sociálních služeb Centrin CZ s.r.o. v Praze, Unhošti a Zruči nad Sázavou se od roku 2017 zapojily do projektu Sbíráme víčka. Sbírají se plastová víčka z PET obalů (nápojů), ale také víčka z drogerie, potravin apod. Zapojit se můžete i Vy. Více informací o aktuálním projektu naleznete ZDE

alt

Plníme přání seniorům

Zruč nad Sázavou, 2015 - Plníme přání seniorům je iniciativa společnosti Sodexo, která se ve spolupráci se svými partnery snaží podporovat aktivní stáří a naplňuje tužby a sny seniorů. I my jsme měli jedno přání - keramickou pec a doplňky pro tvorbu keramických výrobků. Jaká byla radost, když jsme z celkem 359 obdržených přání byli vybráni mezi 31 finalistů k aktivní účasti na projektu! Přání se nám díky vyhlašovateli projektu, který přispíval poměrnou finanční částkou, ale také díky dobrým lidem z celé republiky splnilo, a tak teď můžeme čile a směle tvořit různé křehké výrobky. Ať už jsou to sváteční ozdoby, zvonkohry, dekorativní předměty, hrnečky a další roztomilé artefakty, které lahodí nejen našemu oku, ale zároveň vylepšují schopnosti a dovednosti v oblasti hrubé a jemné motoriky či úchopových funkcí, i v nás prohlubují estetické cítění a my jsme tak sami napjatí, co se nám podaří vytvořit a vymodelovat a čím tak budeme moci potěšit své nejbližší. Všem, kteří nás podpořili, ze srdce děkujeme!

alt  alt  alt

Projekt Mezi námi

Zruč nad Sázavou, Praha - Naše domovy se společně s vybranými mateřskými školami zapojily do projektu Mezi námi, jehož cílem je bourání mezigeneračních bariér, a to především mezi nejmladší a nejstarší populací naší společnosti, jejich společné setkávání, poznávání a budování vzájemné úcty a respektu. Do každého domova dochází 1x měsíčně 10 dětí, se kterými paní učitelky vždy připraví program i pro naše uživatele. Děti obvykle nejdříve předvedou pár písniček a tanečků, které se naučily, a pak již pracují s našimi uživateli na společném výtvoru. Náš domov je tak vyzdoben společně vytvořenými obrázky, mozaikami i vlastnoručně nakreslenými portréty dětí. Naši uživatelé také velmi rádi připraví pro děti malý dáreček nebo sladké pohoštění pro jejich potěšení. Pro naše uživatele jsou děti velkým potěšením, povzbuzením i dodáním pozitivní energie.  Za necelého půl roku, kdy k nám děti začaly docházet, již vznikla milá přátelství. Je krásné pozorovat, jak si senioři a děti při vzájemné práci pomáhají a přirozenou formou předávají zkušenosti, a to oboustranně.

alt alt

Babičko, dědečku, povídej V.

Unhošť, 2019 - I v letošním roce navazujeme na tradici mezigeneračních setkávání. Tentokrát senioři z domova Centrin společně se studenty ZŠ Montessori vytváří scénáře a k nim navazující komiksy podle příběhů našich uživatelů. Studenti se nejprve ujmou role herců, kteří zahrají vyprávěné příběhy našich starších generací. Památečním výstupem z projektu je právě zmíněný komiks,  který bude prezentován v domově Centrin Unhošť i v ZŠ Montessori Kladno.

alt    alt

Babičko, dědečku, vyprávěj II.

Unhošť - To je název projektu, který jsme v roce 2016 realizovali za podpory města Unhošť. V rámci několika mezigeneračních setkání obyvatelů našeho domova a dětí z mateřské a základní školy jsme tvořili adventní věnce, pekli vánoční cukroví a vytvářeli vzpomínkové obrazy. Ať už to bylo při pečení vánočního cukroví, při tvoření věnců nebo prohlížení fotografií – děti se vždy dověděly spoustu zajímavých informací, životních příběhů a cenných rad. Vyprávění našich „babiček“ a „dědečků“ nebralo konce a společně jsme zažili krásné chvíle plné pohody. Děkujeme dětem za všechna radostná setkání a městu Unhošť za prostředky, které nám pomohly pokrýt nemalé náklady na akce.

alt  alt

Babičko, dědečku, vyprávěj I.

Unhošť - Na přelomu února a března 2015 se naši senioři s nadšením zapojili do projektu "Babičko, dědečku, vyprávěj!". Role mladých reportérů a spisovatelů se chopili žáci kladenské základní školy Montessori, kteří během pěti setkání dali vzniknout pozoruhodným dílům, ve kterých jsou zachyceny významné životní události našich nejstarších. Během několika málo setkání se milé a pozorné děti s našimi seniory důvěrně sblížili natolik, že jsme se všichni mohli vrátili do minulého století, do životů našich babiček a dědečků. Vyprávěly se příběhy, vzpomínalo u fotek z mládí. Výsledkem jsou čtyři krásné vzpomínkové knihy a velmi příjemná uvolňující zkušenost s reminiscenční terapií.

alt  alt

Návštěva stážistek z Asie

Unhošť - Na přelomu května a června 2014 uvítal domov pro seniory Centrin CZ a Dětský domov Unhošť stážistky z Indie a Číny. Téměř 6 týdnů se každé všední dopoledne tři exotické krásky věnovaly našim seniorům, a to od pondělí do čtvrtka při společných aktivitách, v pátek pak s vlastním workshopem. Těžké vyzdvihnout to nejzajímavější z programu, avšak zřejmě nejvíce seniory zaujalo ozdravné cvičení Baduanjin, které vychází z čínského Qigongu. Jedná se o sestavu osmi kroků, které podporují tok životní energie těla a tím napomáhají udržení a zlepšení zdraví, především ledvin a sleziny. Nicméně ani barvitá přednáška o Indii, Číně nebo Hong Kongu nezůstala bez ohlasu nadšení, stejně jako účast stážistek na reminiscenční terapii. Příjemným zpestřením pro seniory, kteří vládnou cizí řečí, byla také vlastní rozmluva se zahraniční návštěvou, a nejednomu vykouzlilo úsměv na tváři, když dívky na oplátku přiučil nějaké to české slovíčko.

My Home je vzdělávací projekt realizovaný prostřednictvím dobrovolných studentů z různých zemí, kteří v interaktivní formě představují v anglickém jazyce své kultury ve spřáteleném zařízení. Uživatelé domova se aktivně zapojují do diskuze na aktuální témata celosvětového významu. Cílem projektu je především odbourat mezikulturní předsudky a stereotypy, intenzivně rozvíjet interpersonální dovednosti a zároveň podporovat studium cizích jazyků.

Více: http://www.aiesec.cz/
 

alt alt

Beach Help Cup

Praha, 05.09.2015 - V sobotu 5. září 2015 jsme se aktivně zúčastnili charitativního turnaje na podporu poskytovatelů sociálních služeb, který se konal na kurtech Beach volleyball clubu Braník. Do prvního ročníku se přihlásilo celkem 48 organizací, z nichž jen 32 mohlo postoupit dále do hry a týmy si samy vybíraly, kterou organizaci chtějí reprezentovat. Připraveno bylo také plno doprovodných akcí: skákací hrad, trampolíny, šipky, lukostřelba, zábavná výuka znakového jazyka,život osob se zrakovým postižením a mnohé další. Vložen byl exhibiční zápas hvězd českého volejbalu - Martin Lébl, Martina Bonnerová, Lenka Háječková a návštěvou nás všechny poctil také italský host Andrea Tomatis. Děkujeme týmu Peki a Raki, že se rozhodl za nás bojovat a těšíme se na příště!

alt

Dyzajn market

Unhošť, 21.6.2014 - Naši senioři jsou podporováni ve svých schopnostech, dovednostech a aktivitách, které je baví. Motivujeme je, aby mohli také ostatním ukázat, v čem jsou dobří, a podporujeme je v účastech na nejrůznějších soutěžích. Mezi významné události patří také aktivní účast na slavné prodejní výstavě autorské tvorby Dyzajn market, kam postoupili z 378 žadatelů! Celodenní prezentace ručních prací z vytříbené tvorby našich seniorů a také výlet samotných tvůrců na 18. Dyzajn market jako kulturní a společenský program, tak vypadala pro DS Centrin sobota 21.června 2014. Uvítali nás velmi příjemné stylové prostory Mosaic House u Karlova náměstí, výborná organizace celé výstavy, vřelí designeři a nádherné originální práce všeho druhu. Motto těch našich? "Včeličky od naší babičky, volánkové šálky od šikovné seniorky! Z lásky od srdce planoucí tvoříme, na svět se upřímně smějeme a dlouho, hodně dlouho, žijeme!" A také, že ani ve velké konkurenci tolika překrásných prací se rozhodně neztratili. Největší úspěch slavili (po)pletené kočičky, bylinky proti kašli v malovaném bavlněném sáčku a skřítci na dřevěném špalku. Ale také pampeliškový sirup ve zdobených zavařovacích sklenicích, proutěné košíčky z papíru nebo veselé bavlněné tílko s našitou včelkou upoutalo nejednoho z návštěvníků. Děkujeme!

Více infromací: http://dyzajnmarket.com/

alt alt

Víkend otevřených zahrad

Unhošť, 15.6.2014 - V neděli 15.června 2014 jsme se zapojili do projektu pořádaného spolkem Zdravá Unhošť v rámci evropského Víkendu otevřených zahrad. K samotnému zahájení přehlídky byla vyvolena zahrada před administrativní budovou společnosti Centrin CZ s.r.o., následoval pohled do historie, ale hlavně ukázka hlavní zahrady domova pro seniory, která uživatelům nabízí místo pro uvolnění, relaxaci, načerpání nové energie a také prostor pro realizaci nejrůznějších aktivizačních činností. Sešlo se na 30 návštěvníků, panovala velmi příjemná přátelská atmosféra, všichni se zájmem naslouchali výkladu, procházeli a prohlíželi zahradní prostory a zvláštní hold složili pěstitelskému koutku, který si obhospodařují samotní senioři hrdě se hlásící do skupinky náruživých zahrádkářů.
 
alt alt