Nadace Plné vědomí

Praha, 2022 - Nadace Plné Vědomí zajišťuje a finančně podporuje pravidelné cvičení jógy s našimi uživateli. Od září roku 2021 dochází do zařízení Centrin s.r.o. v Praze paní lektorka Dagmar Lišková. Jóga napomáhá správnému dýchání, relaxaci, protahování a posilování svalových skupin. Jóga v kruhu je mezi uživateli oblíbená. Děkujeme za spolupráci s nadací Plné Vědomí.

IMG 20220307 100849  IMG 20220314 100343  Logo Nadace Plne vedomi Vertikalni

Canisterapeutický pes pro Centrin 

Praha, 30.06.2021 - S radostí oznamujeme, že jsme do naší velké rodiny přivítali registrovaného a certifikovaného psa Terezku. Terezka je rotweiller, který má bohaté zkušenosti s pomocí a rozdáváním radosti seniorům, handicapovaným a postiženým osobám. Dne 30.6.2021 se svým majitelem Františkem Frančíkem (vedoucí přímé péče v DS Centrin Praha) úspěšně absolvovala závěrečné canisterapeutické zkoušky, a to na výbornou. Terezka je pro naše uživatele nejen terapeutem a společníkem, ale také kamarádem, který každého seniora pohladí po duši. Více o canisterapii: ZDE Terezky canisterapie: ZDE

Canis Terez  1

Monika Absolonová v pražském domově

Praha, 26.08.2020 - Ve středu 26.8.2020 byla v pražském domově Centrin od 14.00 hodin naším vzácným hostem muzikálová zpěvačka paní Monika Absolonová. Ta si ve svém plném programu našla volnou chvilku, aby nám všem udělala radost, a byl to opravdu krásný zážitek. Aby bylo toto hezké hudební odpoledne co nejvíce poutavé a zážitkové, podařilo se nám získat i skvělého zvukaře pana Hasíka, který celou akci výborně ozvučil do atmosféry profesionálního hudebního koncertu. Paní Absolonová nás na zahradě pražského domova Centrin pozdravila, popřála k narozeninám a zeptala se, jak se nám daří, čemu se věnujeme, co nás baví. Poté nám zazpívala několik krásných písniček z filmů a muzikálů. Za tyto krásné české písně si od nás vysloužila nekonečný aplaus. Všem se nám její vystoupení velice líbilo a mnoho z nás i příjemně dojalo. Bylo to opravdu krásné společné odpoledne. Setkání s touto velice příjemnou zpěvačkou s krásným hlasem byl pro nás velice hezký a nezapomenutelný zážitek. Fotografie: ZDE

   

Oslava 106. narozenin v Centrinu

Praha, 18.08.2019 - Paní Helena Pášová oslavila v neděli 18.8.2019 své jmeniny a současně také 106. narozeniny! Bylo jí popřáno ještě hodně dalších let do života, ve kterých by i nadále překypovala svojí pozitivní energií, kterou stále dokáže přenášet i na všechny přítomné kolem sebe. Jako poděkování za svoji vzácnou přítomnost dostala paní Helena od domova Centrin překrásnou kyticí, dekorovaný dort a nechyběl ani sborový popěvek, po kterém následoval slavnostní přípitek nealkoholickým šumivým sektem. Děkujeme, paní Heleno! 

   

Výlet do Středu Země - Číhošť

Zruč nad Sázavou, 3.7.2014 - Kde že jsme to byli? V Číhošti, geografickém i trošku náboženském středu země, kde v roce 1949 došlo, ještě za důstojného pána, pana Toufara, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, k "proslulému" zázraku, kdy se při mši svaté vychýlil křížek o 45º . Zázrak to, vskutku, nevídaný. Ale nejen to. My jsme se do těchto míst vydali také pro to, že faktograficky a geograficky spadají právě do středu země. A protože i my, jakožto Centrin jsme v CENTRU, bylo nasnadě, že jsme se vydali právě sem. A také jsme si chtěli dokázat, že nejsme egocentričtí, nemyslíme jen na sebe, ale že centrem našeho zájmu není nikdo menší, než lidská bytost, tedy člověk.

alt

 

 

 

Přání od paní starostky Ing. Koulové

Unhošť, od května 2017 - Uživatelům našeho Domova přichází pogratulovat dokonce i starostka města Unhošť, paní Ing. Iveta Koulová. Jen málokomu je dopřáno, aby mu pogratulovala starosta obce. Velice si přízně paní Ing. Ivety Koulové vážíme. Kromě nádherné kytice a milého přáníčka s věnováním nás velice potěší chvilka strávená u jednoho stolu, kdy společně popovídáme o tom, co nového se událo u nás v Domově a v Unhošti.

alt

Výstava obrazů „Návraty z cest“

Unhošť, 17.02.2017 - Tentokrát jsme si do akce týdne dovolili napsat vám pár slov o výstavě fotografií našich milých pánů fotografů - Zdeňka Ledviny a Zdeňka Radvana. Jejich výstava zvaná „Návraty z cest“ vnáší do salonku a jídelny domova krásy naší země. Na fotografiích můžeme spatřit různé kouty a zvyklosti lidí, kteří na daném území žijí. Malebné pobřeží italského Lago di Garda, západní Sahary, Rakouska a Čech a detailní obrazy přírodních skvostů dávají společenským prostorům nový rozměr a drahocenné chvíle k rozjímání. Fotografové, rodáci z Rakovníka, nám pomáhají i s realizací dalšího projektu „Babičko, dědečku vyprávěj!“. Ve fotografiích zachytili naše setkávání a vyprávění životních příběhů s dětmi z Montessori ZŠ. Srdečně vás zveme na výstavu, která je přístupná rodinám a veřejnosti.

alt  alt

Slavnostní otevření atria

Zruč nad Sázavou - V pátek 26.8.2016 jsme byli svědky patřičně slavnostní akce, kterou bylo slavnostní otevření atria – prostoru u bazénu, kde v letošním roce „vyrostly“ nádherné altány pro odpočinek, relaxaci, ale i terapie s našimi uživateli. A tak bylo víc než nasnadě, že nám vedení společnosti Centrin CZ s.r.o. uspořádalo slavnostní odpoledne spojené s přestřižením pásky a následným hudebně - zábavným programem, při kterém nechybělo ani občerstvení v podobě rozmanitých lahůdek. A protože nám přálo i počasí, všichni jsme si slavnostní odpoledne patřičně užili a přidali se i k hudebnímu doprovodu, který čile vyhrával hity Karla Gotta, které jsme si mohli zazpívat všichni společně.

alt   alt

V našich náručích život nejen končí, ale také začíná

2015 / 2016: V posledních cca. 2 letech se našim pracovnicím, kolegyním  „maminkám“ narodilo miminko. Tím, že nás je zhruba 8 - 10, nás napadlo vyfotografovat se s našimi malými ratolestmi, neboť „v našich náručích život nejen končí, ale také začíná". Chceme naše děti učit lásce a úctě ke stáří, navštěvujeme s nimi domovy pro seniory a domov se zvláštním režimem Centrin CZ s.r.o. ve Zruči nad Sázavou, Unhošti i Praze.

alt  alt

Leknín s poletující vážkou v mozaice

Unhošť, 2016 - První mozaika v našem domově je na světě! Jedná se o jedinečné zobrazení leknínů s poletující vážkou. V květomluvě je leknín symbolem věčnosti života a vážka zase symbolizuje neustálou přeměnu lidstva, znovuzrození a obnovu. Aktivizační pracovníci návrh obrazu nejprve předkreslili na výsledný formát (120 x 70 cm) a během výtvarných dílen jsme kontury společně doplňovali barevnými úlomky obkladových dlaždic. U této činnosti jsme strávili mnoho příjemných chvil a soustředění, učili jsme se trpělivosti a měli jsme radost z každého přiloženého střepu, který mozaiku doplnil.

alt  alt

Centriňan ztvárněný uživateli Centrin Unhošť

Unhošť, 2016 - Při ztvárnění unhošťského Centriňana jsme se nechali inspirovat nečekanou letní duhou nad naší zahradou a představa byla jasná: "Bude jím duhový panáček, maskot našeho domova. Bude nám přát dobro a pohladí nás po duši." Na aktivitách výtvarné dílny jsme stříhali pestrobarevné kousky filců, které jsme jeden po druhém lepily na korpus útlého těla. Nakonec jsme Centriňanovi namalovali hlavu, ušili čepičku, navázali vodící nitě a celá postava rázem ožila!

alt  alt

Centriňan ztvárněný uživateli Centrin Praha

Praha, 2016 - Panáčky a panenky Centriňany jsme se rozhodli vyrobit z keramiky. Každý Centriňan je jiný a jedinečný tak, jako jsou jiní a jedineční naši uživatelé. Centriňani jsou ztvárněním právě našich uživatelů, toho jací jsou, jak se v domově cítí a toho, co mají rádi. Na jejich výrobu jsme použili 2 tvary, tvar muže a tvar ženy, pak jsme do nich vtiskli různé vzory (dámy použily především krajku) a nakonec je obarvili barvami dle individuální obliby. Po jejich vypálení jsme je navlékli na nit a udělali tak řetěz. Tento řetěz představuje soudržnost a pocit domova i navzdory různorodosti našich uživatelů.

alt  alt

Centriňan ztvárněný uživateli Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou, 2016 - Když se řekne Centriňan, vybaví se nám pivo, či víno. O tom, že plody černého bezu jsou léčivé, mají antiseptické účinky, používají se proti rozličným zánětům, zápalům, bolestem, to víme, to je všeobecně známo. A tak na stole začalo bublat a vonět víno. Nakonec jsme vyrobili etikety a pečlivě lahve zašpuntovali, voskem zapečetili a na světě byl dokonán náš zručský Centriňan. Ještě pár slov doprovodných na vinětě, aby víno bylo, jak se patří, se vším všudy. Na zdravíčko, přátelé!

alt  alt

Logo ztvárněné uživateli Centrin Unhošť

Unhošť - Na přírodním logu Centrin CZ, které jsme v rámci aktivizačního programu vytvářeli, jsme využili nejen našich šikovných rukou. Nejdříve jsme potřebovali přenést obrys mapy ČR na polystyrenovou desku o rozměrech 70 x 120 cm. K tomu jsme využili klasickou techniku překreslování malého objektu (mapy) na velkou mapu, a to pomocí sítě. Obrys ČR jsme pak vytyčili hustě napíchaným špejlemi a do připravené zahrádky jsme pokládali kousky mechu. Poté jsme nápis Centrin CZ zobrazili drobnými mořskými mušlemi, hranice jsme namísto původních špejlí označili pomocí oblázků a okolí mechové země jsme natřeli lepidlem a vysypali jemným pískem. Na závěr jsme už jen vytyčili vlajky na místa, kde se nacházejí všechny zařízení Centrin (Unhošť, Praha a Zruč na Sázavou) a dílo jsme pravidelně rosili, aby mech hezky rostl.

altalt

Nástěnné malby koloběhu života

Unhošť - Chodba v přízemí unhošťského domova Centrin je vymalována v duchu koloběhu života. Nástěnné malby představují plynoucí čas od doby dozrávání po nové zrození. Jednotlivými zobrazeními nás provázejí elementární bytosti - skřítci. Zastavením mezi plynoucími obrazy je malý výklenek naproti schodišti "meditace", na sběr šípkových plodů navazuje svátek světel, klidné období spánku, které střídá čas probouzení a nových květů.

alt alt

Reminiscenční strom

Unhošť - Reminiscenční strom, který se nachází ve 2. poschodí budovy Centrin v Unhošti, je inspirován stromem života. Nástěnná malba však neslouží ke zobrazení rodokmenu, jak tomu u stromu života bývá. Je doplněna obrazy vzpomínkových koláží našich uživatelů. Tyto koláže vznikají v rámci reminiscenčních aktivizačních programů, kdy si u fotografií navzájem vyprávíme, jak jsme prožili své mládí, do jakých krajin nás osud zavedl a s jakými lidmi nás spojil. Poté se uživatelé u stromu setkávají a mají možnost vyprávět o svých životech i ostatním.

alt alt

Noví členové týmu

Zruč nad Sázavou - Protože náš pavilon B je lépe přístupný k venkovním prostorám, zavítali právě sem naši noví kamarádi - Micka a Mikeš. A my se už teď těšíme na krásná nová dobrodružství s našimi čtyřnohými miláčky, třeba zrovna taková, jaká kdysi prožíval kocour Damián, kocour Modroočko, či, náš nejmilovanější kocourek - Mikeš, o kterém krásné pohádky napsal pan Josef Lada. Kdo ví? Nechme se překvapit.

alt alt