Výzva k dárcovství

Toníček  Toníček 2

Příběh Toníčka: "Jmenuji se Antonín a na svět jsem přišel v srpnu 2020. Začal jsem poznávat krásy světa za láskyplné podpory mých rodičů. Naučil jsem se pást koníčky, lézt, stoupat si a dokonce už jsem jako velký kluk začal dělat první krůčky s oporou. V devíti měsících se něco pokazilo a najednou jsem během dvou dnů byl hrozně unavený, nic jsem nemohl dělat a vše bylo pro mne hrozně obtížné. Na hlavičce se mi objevily maličké bouličky, na nožičce se mi objevily modřiny, hrozně jsem se potil a byl jsem úplně vyčerpaný a jediné, co jsem zvládnul, bylo se nechat chovat jako miminko. Přitom už jsem byl chlapák, co dělal první krůčky. Maminka s tatínkem se o mě báli a tak jsme jeli k pediatrovi, potom do nemocnice, kde mě píchla včelička, a vzali mi krev. Zjistili, že mám 20 krát více bílých krvinek, to jsou ti pracanti, co chrání tělíčko před nemocemi, a paní doktorka řekla, že mám leukémii, takže jsme jeli sanitkou na JIP Kliniky dětské hematologie a onkologie ve FN MOTOL, kde se o mě starají a jsou moc a moc hodní. Zjistilo se, že mám Akutní lymfoblastickou leukémii s přestavbou MLL, kterou onemocní v ČR jedno až dvě děti ročně. Hned jsme začali bojovat, ale běh je to minimálně na 104 týdnů. První měsíc jsem úspěšně absolvoval ohromnou chemoterapii a různé další léčení. Teď už jsme s maminkou a tatínkem po 7 týdnech v nemocnici doma a co 4 dny dojíždíme do nemocnice. Pravidelně musím dostávat červené krvinky, krevní destičky a plazmu, abych byl fit a čekáme, zda bude nutná transplantace. Je nás hodně, co s různými druhy onkologických nemocí bojujeme, a občas já i mí spolubojovníci potřebujeme některé části krve nebo plazmy a proto prosíme, pokud nás můžete podpořit v našem boji, tak běžte darovat krev, plazmu nebo se registrujte do registru dárců kostní dřeně. Moc nám tím pomůžete a my to jednou vrátíme, protože máme heslo „Nikdy se nevzdáme!“. Děkujeme!"

Co je to Leukémie?

Leukémie je nádorové onemocnění krevních buněk, nejčastěji bílých krvinek. Při leukémii vznikají v kostní dřeni zvláštní buňky – atypické blasty. Blasty jsou přítomny i ve dřeni zdravé, ale tyto blasty se dále vyvíjejí ve zralé, funkční krevní buňky. Atypickým blastům tato schopnost chybí, chovají se zcela podle svých vlastních pravidel. Nekontrolovaně se množí a zabraňují tak kostní dřeni, aby produkovala zdravé krevní buňky. Po čase se dostávají do oběhu a mohou se usadit i ve vzdálených orgánech jako jsou lymfatické uzliny, játra nebo slezina a méně často i v jiných orgánech (centrální nervový systém, varlata, kůže atd.). I v nich se dokážou dále množit. Postižený orgán pak nemůže správně pracovat.


Co je to Akutní lymfoblastická leukémie (ALL)?

Akutní lymfoblastická leukémie je nejobvyklejší leukémií dětského věku. Děti onemocní tímto typem leukémie nejčastěji ve věku dvou až šesti let, mohou však být mladší i starší. Chlapci bývají postiženi o něco málo častěji než dívky. ALL nejlépe zabírá na léčbu a pacienti mají největší naději na vyléčení, avšak úspěšnost léčby mj. záleží na konkrétním podtypu, kterých je několik.

Sbírka pro Toníčka

Zruč nad Sázavou, 2022 - Na začátku nového roku jsme se rozhodli v našem domově uspořádat finanční sbírku pro Toníčka a jeho rodinu. Léčba akutní leukémie, kterou Toníček onemocněl, je pro rodinu totiž náročná nejen psychicky, ale i finančně. Do sbírky přispěli jak zaměstnanci a vedení domova, tak i někteří uživatelé a dokonce i maminky dětí, které navštěvovaly keramický kroužek v Centrinu. Tento kroužek svého času vedla právě maminka Toníčka, vedoucí aktivizačně sociálních služeb Mgr. Lucie Burkoňová. Dar si přijel převzít tatínek Toníčka p. Michal Bordovský, aby mohl osobně poděkovat za tuto podporu všem zúčastněným. Držíme Toníčkovi všichni palce a věříme, že vše se v dobré obrátí.

IMG 20220105 105324  img 20180823 151853 hdr  

Soubory ke stažení
Download this file (VÝZVA.pdf)Výzva k dárcovství[ ][ ]391 kB